Neste dag er nok en flott soldag, og vi er klare for å ha det hemningsløst gøy på landet med gutta boys.
Å skue hunden på hårene
Jeg suser avgårde i anvist retning, kjører feil og får en sightseeing rundt hele Byneset på kjøpet, før jeg omsider ankommer gården på to hjul i svingene. Der blir vi som vanlig parkert i vente-modus, men denne dagen har jeg spist før jeg kom! Med andre ord allerede en hardbarka og rutinert tv-stjerne.
Jeg er spent på hva kvelden vil by av kulinariske opplevelser. Nå skal man ikke skue hunden på hårene, men guttas blekt rødmende og sjenerte vesen fra gårdagen, gjør at jeg forventer alt fra en kveld med Grandiosa til en skikkelig gourmetisk opplevelse. Det ryktes riktignok om en orgasmegaranti fra selveste odelsgutten, så dette kan jo bli spennende.
Det skal dog vise seg at Byneset Gårdskjøkken skal man ikke kimse av, og her blir vi møtt av en stilig utendørs restaurant laget av halmballer, rammet inn av en flott familiegård og store jorder med bølgende korn. Jeg er imponert.
God stemning
Gutta boys har virkelig lagt seg i selen, og disker opp med andebryst, selvskutt rådyr og bestemors multeparfait.
Andebryst servert på stilig skiferstein
Bestemors multepairfait
De serverer med ivrige ansikter, og gjør hva de kan for å tilfredsstille unormalt kresne gjester. Vi koser oss med maten, og praten går nå mye lettere enn dagen før.
Grevinnen & Hovmesteren
Ole Martin mistet øyet.
Sexy posing med kameramann Catseye-Cato i midten.
Anne-Kjersti med skumle planer i bakgrunnen.
Sir Christopher og Skjoldmøyene
Noen jobber, og noen gjør ikke. Lydmann Øyvind sitter å drømmer om svette kløfter.
Orgasmegaranti
Men også her får vi erfare hvilke komplikasjoner et par kameraer og litt tidspress kan gjøre. Gutta har forberedt seg godt, men alt går likevel ikke etter planen. Andebrystet blir litt for lite stekt, sausen smaker hest, og parfaiten tiner ikke tilstrekkelig før servering. Det er også mistenkelig lite rådyrkjøtt og saus på tallerkenen, og ingen av gjestene kan vel skryte av å ha fulle mager når vi er ferdig med å spise.
Sausen smaker for øvrig godt, men jeg sitter fortsatt å venter på orgasmegarantien.
Grønnøyde uhyrer
Hos gjestene har konkurranseinstinktet nå begynt å smyge seg forsiktig inn mellom kulissene som et grønnøyd uhyre. Med viktige miner og strenge ganer pirker vi i maten mens vi leter etter feil og mangler. Ole Martin skriver dommedagsprofetier i sin lille sorte bok, og vi strekker halsen ut av ledd for å smugkikke.
Hmmm… ligner mistenkelig på Benny i The Julekalender!.
Konspirasjonsteorier
Måltidet er vel gjennomført, og dommerne er klare for å dele sin dom. Gjestene har vært strenge i kveld, og gutta må nøye seg med ganske lave karakterer. Dommerne derimot har en litt annen mening, og smeller i bordet med så gode karakterer at gutta boys akkurat går i ledelsen.
Nok en gang er det en kontrast mellom trønderbataljonens karskmarinerte vikingeganer, og dommernes sarte profesjonell-ganer. Gjestene klør seg lettere forvirret i hodet mens de prøver å forstå dommernes intrikate smakspreferanser og fobier mot stekeposer.
Imens smiler gutta boys forsiktig stolt i bakgrunnen, mens de tørker svetten av nervøse panner og søker beskyttelse fra ulveflokken mellom godt bevæpnede dommere.
Når kameraene slukkes kakler alle gjestene forskrekket i munnen på hverandre, mens grønnøyde uhyrer danser frådende på bordet og konspirasjonsteoriene gror som ugress. Alle er overbeviste om at her må det være ugler i mosen og mose i uglen.
Natt
Mens nattens mulm og mørke senker seg over gården som et mørkt teppe, forlater vi åstedet og setter snuten hjemover igjen. I morgen er det vi som skal kastes til ulvene.
Får håpe de ikke river oss i fillebiter.