Liker du ikke sopp? Da må du prøve dette! Har enda til gode å ikke overbevise alle motstandere, inkludert meg selv, til å bare elske hvitløksstekt champignon!
Ingredienser:
Skjær frisk champignon i passe tynne skiver.
Start med å steke dem i en tørr stekepanne på forholdsvis høy varme. De vil da ganske raskt krympe mye, og begynne å svette ut vann. Hvis det blir mye vann, så tøm det av underveis.
Som du ser så krymper sopp til nesten 1/3 av opprinnelig mengde!
Når soppen slutter å svette, og det begynner å tørke opp i stekepannen, krydrer du med salt og pepper. Deretter har du oppi en klatt smør og demper varmen til middels/høy varme.
Soppen skal nå steke til den får litt sprø skorpe, da blir den aller best. Helt mot slutten har du oppi hvitløken, den tåler ikke så mye varme og mister smaken hvis du har den oppi for tidlig.
Helt til slutt når soppen er ferdig rører du inn en terning smør og dryss gjerne over litt maldonsalt.
Er du av typen som sliter litt med å like konsistensen på sopp, bør du steke den ganske mye slik at den blir mest mulig sprø. På den måten får du gleden av den gode smaken, uten at det føles ut som om du spiser svamp. Når du har fått troen på at dette faktisk er godt, vil du oppdage at sopp også er godt i større biter. Snakker av erfaring.